כמו בכל שבוע בוחרת הכוורנית, ריאר קרלסון, בין 60 ל 100- דבורים מהכוורת שלה, מכניסה אותן לתיק מיוחד וצועדת בזהירות רבה אל עבר המרפאה המקומית בעיירה.
כמו בכל שבוע מקבל את פניה ד"ר קוקון, אשר ניגש במהירות רבה אל התיק, בוחר דבורה אחת, אוחז אותה במלקחיו ומקרב אותה לאט, לאט ובזהירות רבה, אל עורפו של חולה בטרשת נפוצה…

החולה נעקץ, אך הדבר לא מפתיע את ד"ר קוקון, מומחה עולמי לאפיתרפיה, או את המטופל שלו, שהגיע לשם בהסכמה… בזאת מסתיים הטיפול השבועי שלהם.

הסיטואציה המוזרה המתוארת מעלה אינה לקוחה מתוך דמיונו הפורה של הכותב, היא אמתית. מתברר שבנוסף לאיכויות המרפאות של תוצרי הדבורים כגון פולן, פרופוליס, מזון מלכות וכמובן הדבש, גם לעוקץ הדבורה יש איכויות מרפאות.

מקורות האפיתרפיה

אפיס בלטינית הוא דבורה, תרפיה מתייחס כמובן לריפוי – היא שיטת ריפוי עתיקה בת אלפי שנים, הידועה ומוכרת בעיקר בארצות המזרח
הרחוק ומזרח אירופה כמו סין, הודו, יפן, קוריאה, רוסייה ובולגריה. ארס הדבורים הוזכר כבר בכתבים הודים וסינים עתיקים כחומר מרפא (500 לפנה"ס). השיטה מתבססת על הרעיון שהעיתוי והמיקום שבו הדבורה בוחרת לעקוץ כלל אינם מקריים. הדבורה עוקצת בדיוק באזור החולה והחלש בגוף, האזור שמבקש ריפוי. לפי השיטה הספרדית  למשל, יש להעמיד את המטופל ליד כוורת דבורים, המטפל דופק חזק כמה פעמים על הכוורת, ומרגע זה הדבורים מתחילות בתהליך הריפוי או במילים אחרות – עוקצות. נכון, זה לא נשמע נעים, אבל ללא ספק זה בריא מאוד. ישנן כמובן שיטות מתונות יותר כמו השיטה היפנית, בה משתמש עבדכם הנאמן, שבה מעלים בצורה הדרגתית את מספר העקיצות וניתן גם להעביר את העקיצות הקיימות למרידיאנים שונים בגוף. רבים ממרכיבי הארס קיימים ומיוצרים דרך קבע בגוף האדם, ומשם היכולת המרפאת של ארס הדבורה בגופנו.

העוקץ הוא מזרק היפודרמי (תת-עורי) שפועל באופן עצמאי כיחידה נפרדת מן הדבורה.

bee-sting (1)

ארס הדבורה הוא תרכובת של חומרים ביוכימיים רבים הפועלים יחד בצורה סינרגטית. בין המרכיבים: אנזימים, פוליפפטידים, תרכובות אורגניות ופרומונים. השילוב של כל המרכיבים הופך את הארס לתרופה המעוררת את מערכת הדם, מערכת העצבים ומערכת החיסון לפעול בצורה טבעית, ללא תופעות לוואי ובאחוזי הצלחה גבוהים.

סיפורי הצלחה

ישנם סיפורים רבים על אנשים שריפאו את עצמם או חסכו ניתוח מורכב בזכות ארס הדבורים. צ'ארלס מארץ' מטפל בעקיצות דבורים כבר למעלה מ- 60 שנה. בספרו המרתק הוא מספר על מטופל שהיה מרותק לכיסא גלגלים במשך 6 שנים עקב מחלה ניוונית קשה במערכת העצבים והשרירים.
צ'ארלס היה, לדברי המטופל, תקוותו האחרונה להחלמה לאחר שכל הפרופסורים והמומחים הגדולים אמרו לו שאין מרפא למחלתו. כל שיכלו לעשות
בשבילו היה לתת לו תרופות שעשויות היו לשפר את איכות חייו ברמה כזאת או אחרת. לאחר טיפול מתמשך בעקיצות דבורים, כך מספר צ'ארלס, כיסא הגלגלים של המטופל מעלה אבק והאיש מתפקד "כמו חדש".

אורית קדר, שהייתה לי הזכות ללמוד עמה אפיתרפיה, ריפאה עצמה מדלקת מפרקים קשה לאחר שהרופאים אמרו לה שאין מרפא למחלתה ושארס דבורים כלל לא יעזור.

אורית מתפקדת היום ללא עזרה או תרופות…

אורית כתבה ספרה מרגש – "מחלימים בעזרת דבורים" על סיפורה האישי והחלמתה בזכות הדבורים. מספרה ניתן ללמוד עד כמה רשימת המחלות אשר ניתנות לריפוי בארס דבורים היא ארוכה וכוללת מחלות קשות כגון : דלקות מפרקים, "מרפק טניס", תסמונת הכאב הכרוני, טרשת נפוצה, סוגים מסוימים של סרטן, דלקת עצבים פריפרית, כאב שרירים, איידס, פרקינסון ועוד.

על אף שהמושג אפיתרפיה מתייחס לכלל האיכויות המרפאות של הדבורה ותוצריה, מהפרופוליס ועד לדבש, אין ספק שהיישום שלו שמסתייע בעוקץ הדבורים לריפוי הוא המעניין ביותר.

אני מזמין אתכם להניח בצד את הפחד שלכם מעקיצתה של הדבורה ולאפשר ליצור מופלא זה דרך נוספת להבריא את חייכם!

מקורות:
Health and the Honey-Bee (1995) .1
2. (2012) "מחלימים בעזרת דבורים" – אורית קדר