הדבוראות הביו-דינמית מבקשת להציל את הדבורים בעולם מהכחדה. הילמר עסוק מאוד בקידום המודעות לעולם הדבורים ואף תורם מזמנו ומרצו לקהילה ואוסף נחילי דבורים בהתנדבות.

מדוע אם כן טבעונים מסויימים בוחרים בכל זאת להתנכל למגדלים ביו דינמיים?

הילמר קונמן זכה לאיומים ולהטרדות של חסידי זכויות בעלי-חיים לכאורה, ומשיב להם בהתאם!

צורת החיים הטבעונית הולכת ותופסת תאוצה בארצות המערב – ואחת המדינות המובילות בתחום, מבחינת היקף התופעה ביחס לגודל האוכלוסייה – היא ישראל, שבה גם נערך זה לא מכבר פסטיבל הטבעונות הגדול בעולם.

טבעונות היא דרך חיים שבאה לידיי ביטוי באכילת מזון מהצומח והימנעות מוחלטת מאכילת בעלי חיים ומוצרים מהחי, ניצול בעלי חיים למטרות רווח, ולבוש של מוצרים שונים שעשויים חומרי גלם מהחי.

הטבעונות החלה את דרכה בתחילת המאה ה-19 ומאז יוצרת הדים ברמות ובתקופות שונות. נסיקת הטבעונות האחרונה בארץ החלה עם הרצאתו של גארי יורופסקי, שהופצה בשנת 2010 באינטרנט. הרצאה מאלפת, קשה לצפייה ובהחלט מומלצת (ניתן למצוא אותה בגוגל תחת הכותרת "ההרצאה הטובה ביותר ששמעתי בחיים"). מאז אותה הרצאה וביקורו של יורופסקי בישראל נרתמו ידוענים למאבק הטבעוני בארץ, כמו מיקי חיימוביץ, אורנה בנאי, רותם סלע ועוד.

הסיבה המרכזית שבגללה אנשים בוחרים להיות טבעונים היא מוסרית (לעיתים אף בריאותית) שכן תעשיית הבשר, החלב והביגוד מעור גורמת לסבל בלתי יתואר לבעלי חיים : כליאת העופות בכלובים קטנים, חליבת יתר וחיתוך קרניים של הפרות, גידול עגלים בכלובים קטנים לבשר והרשימה הבלתי-מוסרית הזו עוד ארוכה…

הפרדוקס הטבעוני

מה איפוא הקשר של הטבעונות לדבורים?

  • ראשית, מכיוון שטבעוניים מבססים את מזונם אך ורק על ירקות, דגנים ופירות – כל הטבעונות כולה תלויה ישירות במי שאחראי על האבקתו של עולם הצומח על פני שטחים כה עצומים – החרקים, וביניהם הדבורים כמובן.
  • ממלכת הדבורים בעולם כולו נמצא בתהליך מתמשך של קריסה. במצב היפותטי שהדבורים לא ישרדו על פני כדור הארץ, ניתן לחזרות שכ-40% מהפרות והירקות שאנו אוכלים (בעיקר הטבעונים) לא יהיו זמינים יותר.

השאלה המתבקשת אפוא עבור הטבעונים היא, מה עמדתם לטענה שהחקלאות הקונבנציונלית שמגדלת ומאביקה ירקות ופרות בין היתר באמצעות ריסוסים כימיים כבדים, אחראית בעצם למותם של חרקים רבים? ומה לגבי הדבורים, שחשיבותן לעולם אינו מוטל בספק?

כמובן. זהו אפוא הפרדוקס, כביכול, שמשיחותיי עם טבעונים הוא לעתים קרובות לא-רלוונטי.

נדמה שרוב קוראי "אדם עולם" כבר יודעים איך דבוראות ביו-דינמית משפיעה לחיוב על אוכלוסיית הדבורים בעולם, אך לטובת הקורא החדש (או השכחן) נציין שדבוראות ביו-דינמית מאפשרת לדבורים לחיות חיים טבעיים ללא התערבות אנושית כמעט ומכאן גם תהליך הריפוי והשיקום שהן עוברות.

בכל פעם שהכוורת משלימה מחזור, בהשגחתו האוהבת של הדבוראי הביו דינמי, כך מתעצמת הויטאליות שלה ובאה לידי ביטוי בשיפור איכות החיים של הדבורים לאורך זמן אשר תורם משמעותית לגידולה הדרגתי ובריא באוכלוסיית הדבורים.

על הדבש ועל העוקץ

רוב הטבעונים נמנעים מלאכול דבש מתוך אמונה שהדבש הנו פרי מלאכתן הקשה של הדבורים ועל כן אין לבזוז מהן את מזונן.

הדבר נכון באופן חלקי, שכן תלוי איזה דבש אנו אוכלים.

לדעתי, צריכת דבש ממכוורות ביו-דינמיות, לאכילה או כתרופה, היא בהחלט צעד מוסרי ומתקבל על הדעת – שכן זוהי דרך טובה להימנע מלצרוך דבש שהדבורים זקוקות לו והשיטה הביו דינמית מבטיחה שהדבש שכן נצרך הוא אך ורק דבש עודף בלבד. לכן גם ראוי ונכון לתמוך בדבוראים הביו-דינמיים, שפועלים מתוך אהבת הדבורים, ולשם תמיכה בדבורים במטרה להחזירן לחיים טבעיים ובריאים.

דבוראות ביו-דינמית ורדיית דבש אינם סותרים זה את זה.

הדבוראי מרשה לעצמו לרדות דבש מהכוורות שלו רק אם הוא יודע בוודאות שיש מספיק דבש גם לדבורים בכוורת. יאמר לזכותו של הארגומנט הטבעוני שדבוראות קונבנציונלית זהה בדרכה ואופייה למשקים רבים אחרים – כגידול בקר, עופות, הודו ועוד. מצוקת הדבורים אינה נראית לעין שלא רוצה לראות, אך מורגשת באופן ברור בהיעלמותן מעל פני כדור הארץ.

נחזור על כך שנית: על הטבעונות דווקא לתמוך בדבוראות הביו-דינמית, כגישה מוסרית והומאנית כלפי הדבורים בעולם, שמחזקת ומצילה יותר ויותר מאוכלוסייתן.

השאלה האחרונה היא, האם מוסרית דרכם של הטבעונים האדוקים במלחמתם למען בעלי-החיים, כאשר הם נוהגים בהטרדות כוחניות, ואף באיומים, כלפי אנשים רבים וכלפי, כדבוראי ביו-דינמי? בעידננו, כאשר אוכלוסיית הדבורים זקוקה לדבוראות הוליסטית לשם הישרדותה, מוטב שהטבעונים יגייסו את מרצם למען הדבוראות הביו-דינמית ויתגייסו במלוא מרצם להעלאת המודעות העולמית לצרכים האמיתיים של הדבורים, תוך התמודדות עם הדרכים הקונבנציונלית, ולא כנגד הדבוראות בכללותה.